Usługi

Stomatologia zachowawacza

Domeną stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica. Z pojęciem próchnicy wiążą się następujące objawy: począwszy od nieestetycznych plam próchnicowych na zębach, poprzez ubytki twardych części zębów, które nie leczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba – miazgi, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi i wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba, co z kolei nie tylko pogarsza estetykę uśmiechu, ale może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu – ukryte ognisko infekcji. Ostatecznym postępowaniem w leczeniu skutków próchnicy jest usunięcie zęba, co jest dużą stratą zważywszy na fakt, że nawet najdoskonalsze uzupełnienie nie zastąpi własnych, zdrowych zębów. Pacjenci zgłaszający się do Esthetic-Dent spotkają się z fachową, rzetelną poradą i pomocą niezależnie od etapu rozwoju choroby próchnicowej dotykającej ich uzębienie. Współczesną stomatologię zachowawczą, w związku ze stopniem zaawansowania choroby, dzieli się zazwyczaj na trzy ściśle powiązane ze sobą działy:

  • profilaktykę – zapobieganie powstawaniu próchnicy i paradontozy;
  • kariologię – leczenie próchnicy prostej (nie powikłanej reakcją ze strony miazgi);
  • endodoncję – leczenie próchnicy powikłanej zapaleniem, obumarciem lub zgorzelą miazgi.

Stomatologia estetyczna

KOREKTA KSZTAŁTU LUB KOLORU ZĘBA KOMPOZYTEM

Poprzez korygowanie koloru i kształtu zęba można uzyskać doskonały efekt estetyczny bez utraty tkanek własnych i drogich wypełnień protetycznych. Ta metoda koryguje nieprawidłowości w strukturze i budowie anatomicznej zęba oraz umożliwia :

  • zmianę koloru zęba oraz nieestetycznych wypełnień
  • natychmiastowe pozbycie się plam i przebarwień
  • zmianę kształtu zęba i nieprawidłowego ustawienia
  • uzupełnienie odpryśniętych fragmentów szkliwa, oraz złamań zęba
  • korektę dużych szpar międzyzębowych tzw. Diastem

 

Protetyka

Rekonstrukcje protetyczne – stałe i ruchome – braków zębowych – jednego lub kilku zębów oraz bezzębia.

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem braków w uzębieniu, odbudową złamanych zębów, zmianą kształtu i ustawienia zębów, a także korektą trwałych przebarwień.

W naszym gabinecie wykonujemy:

PROTEZY STAŁE: korony pełnoceramiczne, korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu , metalowej lub złota
mosty porcelanowe na podbudowie z cyrkonu , mosty porcelanowe na podbudowie metalowej lub złota
mosty na włóknie szklanym (bez szlifowania zębów)
licówki pełnoceramiczne i kompozytowe

1. Protezy ruchome:

  • protezy osiadające: częściowe i całkowite,
  • protezy szkieletowe i szynoprotezy,

2. Prace kombinowane (indywidualne):

  • protezy na zatrzaskach, zasuwach,
  • protezy na teleskopach.

Co to jest korona protetyczna?

Naturalny ząb składa się z korzenia oraz z korony. Korona jest częścią, którą widzimy w ustach i to od niej zależy estetyka naszego uśmiechu. Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa , rozwiązaniem może być wykonanie korony protetycznej. Korona protetyczna jest osadzona na stałe tzn. że nie można jej wyjąć z ust i oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego kształt, wielkość lub kolor.

Wskazania do wykonania koron to:

  • znacznego stopnia zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem,
  • patologiczne starcie,
  • po wszczepieniu implantu aby uzupełnić brakującego zęba,
  • po leczeniu kanałowym aby wzmocnić ząb,
  • względy estetyczne np. zęby trwało przebarwione, z defektami szkliwa, o niekorzystnym kształcie lub nieprawidłowo ustawione w łuku zębowym,
  • korekta stosunków zwarciowych aby uniknąć leczenia ortodontycznego.

Kiedy stosujemy korony protetyczne ?

Korony protetyczne są stosowane tylko w tych przypadkach, w których nie ma innej możliwości trwałej rekonstrukcji korony zęba. Korony są najlepszym rozwiązaniem aby wzmocnić słaby ząb, poprawić jego funkcjonalność i estetykę lub odbudować brakującą część koronową na własnym korzeniu lub implancie.

Laseroterapia

Od dawna w stomatologii używa się różnych urządzeń wykorzystujących działanie promieni laserowych. Używane są codziennie w czasie wykonywania licznych zabiegów obok tradycyjnych metod leczenia. Jest wiele zalet płynących z użycia tych urządzeń. To przede wszystkim lepsza kuracja pacjentów, mniejsza ilość nieprzyjemnych sytuacji połączonych z bólem oraz szybsza regeneracja tkanek.

Diodowy laser biostymulacyjny ma zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych dziąseł oraz błony śluzowej np. aft , opryszczki ,utrudnionego wyrzynania „ ósemek” , odleżyn spowodowanych protezami . Stosuje się go również w leczeniu nadwrażliwości zębów , po urazach zębów oraz po leczeniu kanałowym zębów z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi.

Trudno obecnie mówić o nowoczesnej stomatologii i prawidłowo wyposażonym gabinecie stomatologicznym jeśli nie ma w nim urządzeń do laseroterapii.

Najczęściej wykorzystywanymi laserami są urządzenia o małej i średniej mocy działające terapeutycznie. Mechanizm działania promieniowania laserowego polega na wywołaniu drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Proces ten, który możemy obserwować nawet do głębokości kilku centymetrów wywołuje korzystne efekty takie jak:

  • działanie przeciwbólowe
  • działanie przeciwzapalne
  • działanie biostymulujące

Pedodoncja

Pierwsza wizyta decyduje o póżniejszym nastawienie dziecka do leczenia stomatologicznego. Postarajmy się aby pierwsza wizyta była poprzedzona rozmową z dzieckiem (unikajmy w rozmowie słowa „ból”). Niech pierwsze spotkanie będzie momentem w którym Państwa Pociecha zapozna się z gabinetem i lekarzem. My sprawdzimy czy rozwój jamy ustnej i uzębienia jest prawidłowy, udzielimy porad, sprawdzimy stan zębów (w razie konieczności zalecimy wizytę u ortodonty). Postarajmy się aby pierwsza wizyta odbyła się w momencie gdy dziecko nie ma ostro manifestującego się problemu stomatologicznego.

Po każdej wizycie w Naszym Gabinecie nagradzamy dziecko „Dyplomem dla Dzielnego Pacjenta”, naklejką „Odważny Pacjent” lub drobnym upominkiem

  • oprócz standardowych zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej i chirurgii bardzo ważnymi zabiegami z zakresu stomatologii dziecięcej są:
  • lakowanie bruzd – dotyczy stałych zębów przedtrzonowych i trzonowych (6-7 rok I trzonowce stałe, 11-13 rok – II trzonowce stałe). Jest to nieinwazyjny zabieg polegający na wypełnieniu bruzd w zębie płynnymi żywicami o wysokim działaniu przeciwpróchnicowym.
  • lakierowanie – jest to zabezpieczenie powierzchni zębów preparatami o wysokim stężeniu fluoru, który ma za zadanie mineralizację szkliwa, hamowanie procesu próchnicowego, tworzenie warstwy ochronnej szkliwa.
  • impregnacja – zabieg wykonywany na zębach mlecznych. Ma on na celu nasycenie zęba zniszczonego próchnicą środkami chemicznymi działającymi bakteriobójczo i mineralizująco. Zabieg ten znacznym stopniu wyhamowuje szybki postęp próchnicy.

Zaopiekujemy się Państwa Pociechą i otoczymy opieką stomatologiczną również w przypadku urazu zębów.

Endodoncja

Leczenie endodontyczne zwane popularnie leczeniem kanałowym polega na usunięciu z komory i kanałów chorej miazgi. W przypadku stanów zapalnych wnikają do niej bakterie, toksyny bakteryjne, tworzą się ogniska zapalne, a w konsekwencji miazga obumiera lub ulega rozpadowi zgorzelinowemu. Niezbędne jest wówczas dokładne jej usunięcie, a następnie mechaniczne i chemiczne oczyszczenie komory i kanałów.

Leczenie kanałowe kojarzone z wielkim bólem, obecnie całkowicie wyeliminowanym przez powszechne stosowanie znieczuleń , umożliwia zachowanie zębów, które do niedawna były skazane na usunięcie. Nowoczesna endodoncja, dzięki zaawansowanej technologii dąży do ograniczenia leczenia kanałowego, jeśli to tylko możliwe do jednej wizyty.

Niedokładnie przeleczone kanałowo zęby są przyczyną obecności zmian zapalnych w obrębie otaczającej je kości, a w konsekwencji dochodzi do jej zniszczenia, co nie zawsze jest odczuwane przez pacjenta. Niestety dopiero zaostrzenie stanu zapalnego i ogromny ból zmusza do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Dlatego czasem zdarza się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają ponownego przeleczenia. Po powtórnym dokładnym opracowaniu kanałów i szczelnym ich wypełnieniu zmiany wokół wierzchołka korzeni w kości cofają się.

Obecna endodoncja nie dopuszcza pracy bez często kilkukrotnej kontroli radiologicznej , radiowizjograficznej leczonego zęba.

Leczenie endodontyczne można podzielić na etapy.

Pierwszym etapem jest otwarcie zęba i usunięcie z niego miazgi (żywą miazgę usuwa się w znieczuleniu miejscowym).

Następnie opracowuje się kanał lub kanały przy użyciu narzędzi kanałowych, ręcznych z obfitym płukaniem. Na tym etapie powinno nastąpić całkowite usunięcie z kanału miazgi, bakterii, toksyn bakteryjnych dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
Używa się wówczas precyzyjnie kalibrowanych narzędzi, które nadają kanałom regularny kształt.

Wybielanie

Wybielanie zęba jest procesem chemicznym. Nadtlenki zwarte w środkach wybielających rozpadają się na drobne cząsteczki, które są w stanie wnikać w całą strukturę zęba. Tam rozkładają one związki odpowiedzialne za przebarwienia zębów. Ze względu na to zjawisko, nawet jeśli ząb nie jest całkowicie pokryty preparatem wybielającym, cały ulega rozjaśnieniu. Proces nie zmienia jedna struktury zęba, zmieniony zostaje jedynie wewnętrzny kolor zęba. Szkliwo, zębina i istniejące wypełnienia nie zostają zmienione ani uszkodzone przez nadtlenki.

Choroby dziąseł

Na zapalenie dziąseł cierpi aż połowa Polaków. Nie jest to schorzenie niewinne, prowadzi bowiem do paradontozy, drugiej po próchnicy przyczyny utraty zębów.

Zadbaj o dziąsła, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby. Co powinno Cię zaniepokoić – jeśli dziąsła są zaczerwienione, krwawią podczas szczotkowania i gdy zęby się ruszają. To może być parodontoza – częsta choroba dziąseł.

Pierwszym sygnałem, że z dziąsłami dzieje się coś niedobrego, jest krwawienie. Najczęściej okazuje się, że to stan zapalny, który może z czasem rozszerzać się na kość stanowiącą podporę zębów.

Zapalenie dziąseł wywołują bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Jeżeli nie jest ona usuwana podczas czyszczenia zębów i z przestrzeni między nimi, może się nawarstwiać, a bakterie będą stopniowo niszczyły nie tylko dziąsła i zęby, ale w końcu też kość żuchwy i szczęki. Następstwem tego niszczycielskiego procesu może być rozchwianie lub nawet konieczność usunięcia zdrowych zębów. Taki finał najczęściej (w 90% przypadków) jest skutkiem zaniedbań w codziennej higienie.
Choć zapalenie dziąseł najczęściej wywołują bakterie (znacznie rzadziej wirusy), są też inne przyczyny tego schorzenia. Może być ono powikłaniem białaczki, następstwem alergii, dużych niedoborów witaminy C, palenia tytoniu, picia alkoholu, przyjmowania niektórych leków (przeciwpadaczkowe, cytostatyki) lub zmian hormonalnych podczas ciąży. U starszych osób może być spowodowane źle dopasowaną protezą.

RTG-Radiofizjoterapia

Podstawą efektywnego leczenia jest jak najlepsza diagnostyka. Nasi Pacjenci mają dostęp do dwóch nowoczesnych aparatów rentgenowskich, za pomocą których są wykonywane zdjęcia RVG oraz RTG:  Aparaty:

KODAK  typ: 2200 i   GENDEX ORALIX AC typ: 9869  oraz Radiowizjografia: Kodak RVG 5100

Są to aparaty najlepszych producentów światowych odpowiadające najwyższym standardom światowym.

RTG-OCHRONA RADIOLOGICZNA PACJENTA

– fartuch ochronny z kołnierzem

– osłony stałe wykonane są zgodnie projektem zatwierdzonym przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie i potwierdzone przez 

   przez wykonie pomiarów dozymetrycznych przez wykwalifikowany personel.

– W gabinecie prowadzona jest Ocena Narażenia Pracowników poprzez dozymetry indywidualne. Wyniki potwierdzają brak przekroczenia dawek.

– RVG wymagająca niskiej dawki  promieniowania jonizującego, dobór optymalnie najniższej dawki promieniowania

Wszystkie powyższe dane potwierdzają ograniczony wpływ promieniowania na pacjentów oraz ogół ludności.