Dzisiaj72
Wczoraj4967
Wszystkie717551

Start Oferta Endodoncja

LECZENIE ENDODONTYCZNE

Leczenie endodontyczne zwane popularnie leczeniem kanałowym  polega na usunięciu z komory i kanałów chorej miazgi. W przypadku stanów zapalnych wnikają do niej bakterie, toksyny bakteryjne, tworzą się ogniska zapalne, a w konsekwencji miazga obumiera lub ulega rozpadowi zgorzelinowemu. Niezbędne jest wówczas dokładne jej usunięcie, a następnie mechaniczne i chemiczne oczyszczenie komory i kanałów.

Leczenie kanałowe kojarzone z wielkim bólem, obecnie całkowicie wyeliminowanym przez powszechne stosowanie znieczuleń , umożliwia zachowanie zębów, które do niedawna były skazane na usunięcie. Nowoczesna endodoncja, dzięki zaawansowanej technologii dąży do ograniczenia leczenia kanałowego, jeśli to tylko możliwe do jednej wizyty.

Niedokładnie przeleczone kanałowo zęby są przyczyną obecności zmian zapalnych w obrębie otaczającej je kości, a w konsekwencji dochodzi do jej zniszczenia, co nie zawsze jest odczuwane przez pacjenta. Niestety dopiero zaostrzenie stanu zapalnego i ogromny ból zmusza do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Dlatego czasem zdarza się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają ponownego przeleczenia. Po powtórnym dokładnym opracowaniu kanałów i szczelnym ich wypełnieniu zmiany wokół wierzchołka korzeni w kości cofają się.

Obecna endodoncja nie dopuszcza pracy bez często kilkukrotnej kontroli radiologicznej , radiowizjograficznej leczonego zęba.

Leczenie endodontyczne można podzielić na etapy.

Pierwszym etapem jest otwarcie zęba i usunięcie z niego miazgi (żywą miazgę usuwa się w znieczuleniu miejscowym).

Następnie opracowuje się kanał lub kanały przy użyciu narzędzi kanałowych, ręcznych  z obfitym płukaniem. Na tym etapie powinno nastąpić całkowite usunięcie z kanału  miazgi, bakterii, toksyn bakteryjnych dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
Używa się wówczas precyzyjnie kalibrowanych narzędzi, które nadają kanałom regularny kształt.

Endometru  i zdjęcie RTG lub RVG umożliwia kontrolę każdego etapu  pracy.  Nie wykrycie, jak i niedokładne opracowanie kanału jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń w endodoncji.

 

 Złamane narzędzie tkwiące w kanale nie jest niebezpieczne dopóki nie stanowi przeszkody w dokładnym oczyszczaniu i wypełnianiu kanału. Konieczne jest wówczas usunięcie takiego narzędzia co niestety jest często bardzo pracochłonne, ale możliwe do wykonania.

Drugi etap decyduje o powodzeniu leczenia- szczelne wypełnienie kanału, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek  otaczających korzeń zęba.

Alternatywą do leczenia kanałowego jest usunięcie chorego zęba. Pacjent staje przed dylematem czy usunąć, mieć szybko i tanio, czy podjąć dość kosztowne leczenie i ratować ząb.

Usunięcie zęba nie rozwiązuje jednak problemu, problem pojawia się po  jego usunięciu.
Brak zębowy należy uzupełnić protetycznie lub za pomocą implantu i tu dopiero mówimy o poważnych kosztach. Zaniechanie odbudowy braku zębowego może prowadzić do ruchów pozostałych zębów, przesuwania się, przechylania, wysuwania, zaniku kości, a w konsekwencji utraty kolejnych zębów.

Wydaje się, że leczenie kanałowe jest proste i szybkie. Nic bardziej mylnego. Prawidłowe leczenie kanałowe wymaga czasu , dużej cierpliwość i dokładności lekarza, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii coraz częściej kończy się powodzeniem. Prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb daje możliwość jego zachowania i odbudowy. Można odbudować koronę za pomocą materiałów do wypełnień lub jeśli korona jest bardzo zniszczona wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę.