Dzisiaj394
Wczoraj2207
Wszystkie1385637

Start Protetyka

korony i mosty porcelanowe ( na czas wykonania pracy w  laboratorium  zapewniamy korony lub mosty tymczasowe )

Korony porcelanowe:

 

Nieestetyczne odbudowy zębów przednich – wykonanie koron porcelanowych na 6 zębów

PRZED   PO

 

Korony i most porcelanowy:

PO OSZLIFOWANIU   GOTOWA PRACA

 

 

  

 

Rozległy most porcelanowy brak 3 zębów   Rozległy most porcelanowy uzupełnione braki

   

 

 

  

Rozległy most porcelanowy uzupełnione braki   Rozległy most porcelanowy uzupełnione braki

    

 

  

 1. kompleksowe leczenie protetyczne
stan wyjściowy   po wykonaniu górnej części

     

 

   

Stan  po wykonaniu górnej części

   
   

 

- protezy bezklamrowe  na zatrzaskach lub zasuwach
- protezy szkieletowe,
- szynoprotezy,
- protezy częściowe i całkowite na bazie materiałów renomowanych  firm
- protezy natychmiastowe,
- Prace kombinowane (indywidualne): protezy na zatrzaskach, zasuwach, protezy na teleskopach

Nowoczesne rozwiązanie  to: bezmetalowe uzupełnienia protetyczne - idealny efekt kosmetyczny

-  Korony pełnoceramiczne (porcelanowe)
-  Mosty porcelanowe na podbudowie z cyrkonu

po oszlifowaniu   most na cyrkonie po wykonaniu

     

 

   

 

- Wkłady (inlay) i nakłady (onlay) kompozytowe i  porcelanowe zamiast wypełnień kompozytowych (wieloletnia trwałość, dużo większa szczelność)
- Licówki pełnoceramiczne – nakładki na zęby (możliwość odbudowy pięknego uśmiechu)

Rekonstrukcje protetyczne - stałe i ruchome - braków zębowych - jednego lub kilku zębów  oraz bezzębia.

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem braków w uzębieniu, odbudową złamanych zębów, zmianą kształtu i ustawienia zębów, a także korektą trwałych przebarwień.

W naszym gabinecie wykonujemy:

 1.  PROTEZY STAŁE:

  - korony pełnoceramiczne, korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu , metalowej  lub złota

 

- mosty porcelanowe na podbudowie z cyrkonu , mosty porcelanowe na podbudowie metalowej  lub złota

 1. mosty na włóknie szklanym (bez szlifowania zębów)
 2. licówki pełnoceramiczne i kompozytowe

1. Protezy ruchome:

 • - protezy osiadające: częściowe i całkowite,
 • - protezy szkieletowe i szynoprotezy,

2. Prace kombinowane (indywidualne):

 • - protezy na zatrzaskach, zasuwach,
 • - protezy na teleskopach.

Co to jest korona protetyczna?

Naturalny ząb składa się z korzenia oraz z korony. Korona jest częścią, którą widzimy w ustach i to od niej zależy estetyka naszego uśmiechu. Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa  , rozwiązaniem  może być wykonanie korony protetycznej. Korona protetyczna jest osadzona  na stałe tzn. że nie można jej wyjąć z ust i oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego kształt, wielkość lub kolor.

Wskazania do wykonania koron to:

 • - znacznego stopnia zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem,
 • - patologiczne starcie,
 • - po wszczepieniu implantu aby uzupełnić brakującego zęba,
 • - po leczeniu kanałowym aby wzmocnić ząb,
 • - względy estetyczne np. zęby trwało przebarwione, z defektami szkliwa, o niekorzystnym  kształcie lub nieprawidłowo ustawione w łuku zębowym,
 • - korekta stosunków zwarciowych aby uniknąć leczenia ortodontycznego.

Kiedy stosujemy korony protetyczne ?

Korony protetyczne są stosowane tylko w tych przypadkach, w których nie ma innej możliwości trwałej rekonstrukcji korony zęba. Korony są najlepszym rozwiązaniem aby wzmocnić słaby ząb, poprawić jego funkcjonalność i estetykę lub odbudować brakującą część koronową na własnym  korzeniu lub implancie.

 

Z czego są zrobione korony protetyczne?

Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Akryl i kompozyty stosuje się do wykonania koron tymczasowych. Docelowe korony mogą być wykonane z metalu, z porcelany na podbudowie metalowej lub mogą być pełnoceramiczne.

Korony metalowe –  stosowane są bardzo rzadko ze względu na niewystarczającą estetykę.

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej   – dzięki charakteryzujące sie bardzo dużą wytrzymałością . U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które połączeniu porcelany, która odznacza się wysoką estetyką i metalu odpowiadającego za trwałość i wytrzymałość, korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Jako rdzeń koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy  chromo-kobaltowe bez  niklu, który jest  najczęstszym alergenem  . Korony porcelanowe na metalu mogą być wykonywane na całej długości łuku zębowego, ale aby uzyskać najlepszą estetykę w przednim odcinku proponuje się korony pełnoceramiczne-  bezmetalowe.

 

Korony pełnoceramiczne – wyróżniają się najlepszą estetyką a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu wytrzymałością mechaniczną i trwałością nie ustępują koronom na podbudowie metalowej . Można je stosować zarówno w przednim jak i bocznym odcinku łuku zębowego.

Etapy  wykonania korony protetycznej?

 Wykonanie korony protetycznej zazwyczaj zajmuje dwie wizyty. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje szczegółowe badania i przygotowuje ząb, a na drugiej cementuje gotową koronę.

Pierwsza wizyta: Szczegółowe badania i przygotowanie zęba

Na pierwszej wizycie  stomatolog  zrobi rtg zęba , aby sprawdzić stan  korzenia/korzeni , na którym będzie nowa korona oraz kość wokół zęba. Jeżeli stwierdza się dużą próchnicę, duże  ryzyko uszkodzenia miazg i podczas szlifowania , ząb będzie musiał być najpierw przeleczony kanałowo, co może wydłużyć proces leczenia protetycznego.

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego stomatolog  szlifuje ząb tzn. zmniejsza jego wymiar w trzech płaszczyznach,  aby zrobić miejsce na nową koronę. . Natomiast  w  przypadku  kiedy uszkodzenie naturalnej korony jest na tyle duże, że korona protetyczna nie będzie mogła się utrzymać, będzie konieczność wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego lub wzmocnienia zęba sztyftem z włókna szklanego.

Po oszlifowaniu zęba i dobraniu odpowiedniego koloru, stomatolog  robi precyzyjny wycisk oszlifowanego filaru i zębów sąsiednich specjalną masą silikonową. Inną masą   pobiera się wycisk zębów przeciwstawnych  aby nowa korona była idealnie dostosowana do zgryzu pacjenta. Wyciski są odsyłane do laboratorium protetycznego a gotowa korona wraca do gabinetu zwykle po kilku  dniach. Podczas pierwszej wizyty stomatolog  wykonuje koronę tymczasową aby zabezpieczyć oszlifowanego zęba i osadzana na  cemencie  tymczasowym.

Druga wizyta : miara gotowej korony i ostateczne   cementowanie .

Na drugiej wizycie, lekarz usuwa tymczasową koronę i sprawdza kolor oraz kształt  gotowej  korony. Jeżeli wszystko jest do przyjęcia a pacjent akceptuje  gotową  pracę to nowa korona jest mocowana na stałe specjalnym  cementem.

Co to jest wkład koronowo - korzeniowy?

Wkłady koronowo-korzeniowe  jest wykonywany  w laboratorium i odbudowuje utracone tkanki zęba .Jest cementowany na zębie i częściowo w  korzeniu, dzięki temu  wzmacnia częściowo lub całkowicie złamane zęby. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad  kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba.

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z metalu  lub  z włókna szklanego. Przed wykonaniem dowolnego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowe przeleczenie endodontyczne korzenia, dopiero po szczelnym wypełnieniu kanału  można przystąpić do wykonania wkładu. Ponieważ wkłady wykonuje się tylko w zębach  leczonych endodontycznie czyli martwych zabieg jest bezbolesny i nie ma potrzeby wykonania znieczulenia.

Czy wykonanie korony protetycznej jest bolesne?

Niektóre etapy w przygotowaniu zęba do leczenia protetycznego z użyciem korony mogą być dla pacjenta bolesne lub powodować dyskomfort, ale nasi lekarze zawsze uprzedzają o tym pacjenta i wykonują znieczulenie miejscowe, które skutecznie eliminuje nieprzyjemne doznania. Samo cementowanie gotowej korony nie jest bolesne i nie wymaga znieczulenia.

Jaki rodzaj korony jest najlepszy ?

Najwyższą estetyką wyróżniają się korony pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej, niestety są one droższe od koron porcelanowych na metalu  ze względu na materiały i technologię w której są wykonywane. W związku z tym  pacjenci często decydują się na korony porcelanowe na metalu  w odcinku bocznym i pełnoceramiczne w przednim odcinku łuku zębowego. Rozwiązaniem pośrednim mogą być korony porcelanowe na złocie, które mają wyższą estetykę od tych na stali i są jednocześnie alternatywą u osób uczulonych na metale nieszlachetne.

Naturalna transparencja  koron i mostów bezmetalowych   pozwala na uzyskanie doskonałych efektów estetycznych i pełnej harmonii uzupełnień z otaczającymi je tkankami. ,to również odporność i piękno gwarantujące sukces kliniczny.

Korony i mosty bezmetalowe - nowa era w stomatologii estetycznej

Metalowo-porcelanowe korony i mosty są wciąż standardem, który w wielu przypadkach umożliwia pełną rehabilitację jamy ustnej.  

Z punktu widzenia estetyki uzupełnienia metalowo-porcelanowe nie zawsze spełniają oczekiwania pacjentów i lekarzy. Metal podbudowy jest nieprzezierny i odbija światło w niekorzystny sposób, co może wpływać na sztuczny, matowy wygląd odbudowy.

Mniejsza grubość licówki porcelanowej w części przyszyjkowej  sprawia, że ciemny kolor elementów podbudowy metalowej może przeświecać przez brzeg dziąsła, powodując jego nieestetyczne, szare zabarwienie.

Ograniczenia estetyczne spowodowane obecnością metalu pozostają w sprzeczności z rosnącymi oczekiwaniami pacjentów, którzy wybierają odbudowy na bazie materiałów bardziej estetycznych i naturalnych.

 

Podbudowa na metalu nie przepuszcza światła

 

Podbudowa na metalu i podbudowa z cyrkonu

W porównaniu do prac metalowo-porcelanowych uzupełnienia pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu umożliwiają uzyskanie znacznie lepszych efektów estetycznych.

Doskonale dobrany skład chemiczny i zastosowanie tlenku cyrkonu o najwyższej czystości umożliwia uzyskanie odporności mechanicznej, niespotykanej w  innych systemach pełnoceramicznych, a proces frezowania wstępnie wypalonej podbudowy zmniejsza możliwość powstania defektów i decyduje o znacznie większej trwałości wykonanej pracy protetycznej.

Uzupełnienia metalowo-porcelanowe charakteryzują się:

 - brakiem naturalnej transparencji,

 - niekorzystnym odbiciem światła i matowym wyglądem odbudowy,

 - wyeksponowaną krawędzią podbudowy w części przyszyjkowej,

 - szarym odcieniem dziąsła brzeżnego.

Korony i mosty bezmetalowe

Unikalny proces skanowania oraz wspomagany komputerowo system projektowania i frezowania wpływają na wyjątkowy, wysoki poziom szczelności i dopasowania podbudowy..

 

Możliwa jest preparacja  z brzegiem umieszczonym naddziąsłowo, co wpływa na oszczędność tkanek twardych i jednocześnie gwarantuje uzyskanie doskonałego efektu ostatecznego.

Coraz częściej spotykamy się z nadwrażliwością pacjentów na stopy metali. Tlenek cyrkonu charakteryzuje się wysoką biozgodnością , nie wykazuje mierzalnej rozpuszczalności, nie posiada właściwości alergizujących, nie podrażnia tkanek i charakteryzuje się niskim przewodzeniem ciepła, nie bierze też udziału w zachodzących miejscowo reakcjach galwanicznych.

 

Transparentne i wytrzymałe podbudowy ceramiczne

Korzyści kliniczne z zastosowania podbudowy ceramicznej.

 • - naturalna transparencja,
 • - bardziej zachowawcze techniki opracowywania,
 • - komfort pacjenta dzięki niskiej przepuszczalności termicznej,
 • - nie drażni tkanek i nie wywołuje alergii.

 

MOSTY PROTETYCZNE 

Most protetyczny odtwarza utracony ząb poprzez przymocowanie korony do zębów sąsiednich. Most składa się z dwóch koron protetycznych po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako filary (podpórki). W przęśle mostu znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona lub korony połączone z koronami zębów filarowych i w ten sposób uzupełniany jest brakujący ząb lub zęby.

Kiedy wykonujemy mosty protetyczne ?

Mosty wykonujemy:

 • - Aby uniknąć przemieszczania zębów w przypadku luk w uzębieniu jako naturalnej metody zamknięcia wolnego miejsca po brakującym zębie.
 • - Aby uniknąć zaniku kości szczęk, co nadaje twarzy przedwcześnie starczy wygląd (brak zębów oznacza także brak korzeni).
 • - Aby uniknąć chorób dziąseł i próchnicy spowodowanej przez akumulację jedzenia zalegającego w miejscach po brakujących zębach.
 • - Aby odzyskać prawidłowy zgryz z odpowiednim rozkładem sił podczas żucia.
 • - Aby odzyskać piękny uśmiech.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych?

1. Most porcelanowy

Jest to najczęściej stosowany typ mostów. Korona uzupełniająca brakujący ząb w przęśle mostu jest połączona z dwoma koronami porcelanowymi na zębach filarowych  . Ten rodzaj mostu jest zrobiony z porcelany na podbudowie ze stali lub złota albo cyrkonu aby uzyskać najlepszy efekt estetyczny.

2. Most kompozytowy na włóknie szklanym

Jest to most wykonany z  kompozytu , a dodatkowo wzmocniony jest w środku włóknem szklanym. Nie jest tak trwały jak most porcelanowy ale jego zaletą jest to, że nie wymaga szlifowania zębów filarowych. Korona uzupełniająca brakujący ząb jest przyklejona do naturalnych zębów pacjenta. Tą metodą można uzupełnić najczęściej tylko 1 ząb, lub 2 mniejsze zęby.

Z czego są wykonane mosty protetyczne?

Mosty protetyczne są wykonane z takiego samego materiału jak korony protetyczne. Wyróżniamy między innymi:

 • - mosty porcelanowe na podbudowie metalowej
 • - mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
 • - mosty kompozytowe na włóknie szklanym.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Wykonanie mostu protetycznego zazwyczaj zajmuje trzy wizyty. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje szczegółowe badania i przygotowuje zęby, na drugiej przymierza wstępnie ukształtowany most a na trzeciej cementuje gotową pracę.

Pierwsza wizyta: Szczegółowe badania i przygotowanie zębów

Na pierwszej wizycie nasz stomatolog zrobi rtg, aby sprawdzić stan korzeni, na których będzie zacementowany most oraz kość wokół tych korzeni. Jeżeli stwierdza się dużą próchnicę lub duże prawdopodobieństwo  uszkodzenia miazgi podczas szlifowania , ząb lub zęby będą musiały być najpierw przeleczone kanałowo co może wydłużyć proces leczenia protetycznego. Więcej informacji o leczeniu kanałowym.

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego stomatolog  szlifuje zęby tzn. zmniejsza ich wymiar w trzech płaszczyznach aby zrobić miejsce na nowe korony. Natomiast w przypadku kiedy uszkodzenie naturalnej korony zęba jest na tyle duże, że most protetyczny nie będzie mógł się utrzymać, będzie konieczne wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.

Po oszlifowaniu zębów i dobraniu odpowiedniego koloru, stomatolog  robi precyzyjny wycisk oszlifowanych filarów specjalną masą silikonową. Inną masą   pobiera się wycisk zębów przeciwstawnych aby nowy most był idealnie dostosowany do zgryzu pacjenta. Wyciski są odsyłane do laboratorium protetycznego a gotowy most wraca do gabinetu zwykle po ok 7 dniach. Podczas pierwszej wizyty stomatolog wykonuje korony tymczasowe lub most tymczasowy aby zabezpieczyć filary zębów.

Druga wizyta: Przymiarka

Jest to wizyta kiedy lekarz przymierza wstępnie ukształtowany most i ocenia jego szczelność i dopasowanie w zgryzie

Trzecia wizyta: Cementowanie stałego mostu

Na trzeciej wizycie, stomatolog usuwa tymczasowe korony lub most i sprawdza kolor oraz kształt nowego mostu. Jeżeli wszystko jest do przyjęcia, a pacjent akceptuje kształt i kolor nowych zębów, most cementowany jest na stałe.

Most po zacementowaniu na stałe

W przypadku mostu kompozytowego przygotowanie jest krótsze o etap przymiarki. Na pierwszej wizycie w zębach filarowych robi się miejsca  retencyjne w których zakotwiczone będzie włókno szklane (a często usuwa się w tym celu po prostu stare wypełnienia) i pobiera się wyciski, a na kolejnej wizycie cementuje się gotowy most.

Cena mostu protetycznego :

Cena mostu  uzależniona jest od liczby punktów. Jako punkt liczona jest jedna korona protetyczna, czyli w przypadku mostu uzupełniającego jeden ząb mówimy o moście trzypunktowym (dwie korony na zębach filarowych i jedna korona uzupełniająca lukę po brakującym  zębie), w przypadku mostu uzupełniającego dwa zęby obok siebie mówimy o moście czteropunktowym (dwie korony filarowe i dwie korony w przęśle) itd. Z kolei cena punktu uzależniona jest od materiału z jakiego jest zrobiona korona. Podczas  wizyty konsultacyjnej lekarz dokładnie wycenia przyszłą pracę protetyczną.

 

LICÓWKI

Licówki stosuje się aby skorygować kształt, kolor i wielkość zębów. Słynny "Hollywood smile" to właśnie komplet licówek. Licówka jest bardzo cienką warstwą materiału cementowaną na przednią powierzchnię zębów aby poprawić wygląd estetyczny. Aby osiągnąć  najlepszy  efekt  kosmetyczny    zazwyczaj wykonuje się licówki porcelanowe ale jest też możliwość wykonania ich z kompozytu. Zwykle wykonuje się około 6 lub 8 licówek w przednim odcinku łuku zębowego ,można też na pojedyncze zęby.

Jakie są wskazania do wykonania licówek?

Licówki wykonuje się najczęściej w następujących przypadkach:

Trwałe przebarwienia spowodowane przez leczenie kanałowe, leki lub nadmiar fluoru. Jeżeli takie przebarwienia nie dają się wybielić to licówki są świetnym rozwiązaniem aby ukryć wszystkie mankamenty.

Uszkodzenia mechaniczne – powstałe na skutek urazu (pęknięcia, złamania) zgrzytania zębami czy powstałe na skutek stosowania nieodpowiedniej diety (np. spożywanie zbyt dużej ilości kwasów). Wszystkie te przypadki można skutecznie usunąć licówkami pełnoceramicznymi. Małe pęknięcia mogą być szybko naprawione  estetycznym  kompozytem  - licówki kompozytowe.

Stemy (przerwy pomiędzy zębami) – najczęściej licówkami koryguje się diastemę czyli przerwę pomiędzy jedynkami.

 

 

 

Nierówne zęby – licówki nie są idealnym rozwiązaniem przy niewielkich wadach zgryzu jeżeli pacjent nie chce poddać się leczeniu ortodontycznemu, które możeć czasem nawet kilka lat.

Jakie są etapy wykonania licówek?

Wykonanie licówek pełnoceramicznych zazwyczaj zajmuje trzy wizyty – jedna jako konsultacja i omówienie zabiegu z pacjentem, a dwie następne wizyty są potrzebne aby je wykonać i zacementować. Aby uzyskać najlepszy efekt kosmetyczny wszystkie licówki najlepiej jest wykonywać jednocześnie.

Pierwsza wizyta: Szczegółowe badania i planowanie leczenia

W czasie konsultacji z naszym stomatologiem pacjent wyraża swoje oczekiwania a lekarz wyjaśnia jaki efekt można osiągnąć. Na tej wizycie zęby są dokładnie badane (mogą być też wykonane zdjęcia rtg.) a lekarz upewnia się czy nie ma przeciwwskazań do wykonania licówek i czy jest to najlepsze rozwiązanie dla pacjenta.

 

Druga wizyta: Przygotowanie zębów i pobranie wycisków

Aby przygotować ząb do licówki w pierwszej kolejności stomatolog razem z pacjentem dobiera optymalny kolor a potem musi zeszlifować około ½ milimetra szkliwa z powierzchni zęba co odpowiada grubości przyszłych licówek. Nasi stomatolodzy doskonale wiedzą ile szkliwa można usunąć aby osiągnąć efekt kosmetyczny ale bez uszkodzenia zęba. Przed szlifowaniem będzie okazja zdecydować czy znieczulenie jest konieczne. Po oszlifowaniu stomatolog robi precyzyjny wycisk ,który jest wysłany do laboratorium protetycznego. Po ok 2 tygodniach licówki są gotowe, a w czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami czasowymi.

Trzecia wizyta: Cementowanie nowych licówek

Zanim lekarz zacementuje nowe licówki na stałe sprawdzany jest kolor i idealne dopasowanie. Jeżeli wszytko jest w porządku a pacjent akceptuje kolor i kształt, licówki są cementowane na stałe. Ostatni etap wiąże się z usunięciem nadmiarów cementu i sprawdzeniem zgryzu.

 

Które  licówki są lepsze kompozytowe czy pełnoceramiczne?

Najpopularniejszy typ licówek to licówki porcelanowe, które są znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe od licówek kompozytowych. Dzięki nim uzyskuje się też najlepszy efekt kosmetyczny. Licówki kompozytowe są podatne na przebarwienia i nie są tak trwałe ale są znacznie tańszym rozwiązaniem i są idealne przy małych wadach w uzębieniu, zachowując więcej naturalnej struktury zęba. Niestety przez to że są mniej trwałe muszą być częściej wymieniane.